Relaxační masáž: Klíč k lepšímu spánku

Zásadní důležitost relaxační masáže

Vždycky jsem si užívala tu sílu, kterou má dotyk na naše tělo a duši. Byla jsem přesvědčena, že jedno z nejúčinnějších antibiotik na světě je takový ten upřímný, hřejivý dotyk, který nám může dodat takové to nezměrné množství energie, které nám pomůže překonat cokoliv. Ale zjistila jsem, že relaxační masáž může být mnohem, mnohem více. Je klíčem k lepšímu spánku.

Čím více jsem se zabývala touto oblastí, tím víc jsem byla uchvácena tím, kolik základních funkcí lidského organismu tato forma terapie může ovlivnit. Nedávno jsem si například přečetla studii, která testovala účinky relaxační masáže na kvalitu spánku a výsledky byly prostě fascinující. Nyní si nedokážu představit cestu do říše snů bez několika minut masírování.

Jak relaxační masáž přispívá k lepšímu spánku

Nejenže masáže usnadňují uvolnění a pomáhají tělu regenerovat, ale také stimulují produkci určitých hormonů, které příznivě ovlivňují náš spánek. Na konci dlouhého dne, kdy můj pes Max začne vrtět ocasem k stříkání, vím, že je čas přestat pracovat na svém laptopu a začít se připravovat na odpočinek.

V noci probíhají důležité regenerační procesy a vaše tělo opravuje buňky a tkáně, a to je přesně to, na co se zaměřuje relaxační masáž. Můj oblíbený druh masáže, aromaterapie, využívá esenciální oleje, které, kromě jiného, přispívají k uvolnění svalů a zklidnění mysli.

Techniky relaxační masáže pro lepší spánek

Jak se dostat do tohoto uvolněného stavu mysli a těla? Klíč je v technikách, které jsou aplikovány během relaxační masáže. Existuje mnoho různých typů masáží, které používají různé techniky. Někteří lidé preferují hladivé pohyby švédské masáže, zatímco jiní preferují intenzivnější tlak hluboké tkáňové masáže. Vše záleží na tom, co je pro vaše tělo a mysl nejpříjemnější.

Přesto všechny tyto techniky mají společné jednu věc - záměr uvolnit napětí a přinést vám klid. Ať už si vyberete jakoukoliv techniku, měli byste se vždy cítit uvolněni a regenerováni po její aplikaci. Můj oblíbený terapeut jednou řekl, že klíčem k efektivní masáži je bezpodmínečná láska v úmyslu terapeuta. Prý pokud vás masíruje někdo, kdo to dělá s láskou a péčí, může to vaše tělo a mysl proklouznout do hlubokého stavu uvolnění. A já s tím naprosto souhlasím.

Praktické rady pro domácí relaxační masáže

Vzhledem k tomu, že ne vždy máme k dispozici profesionálního maséra, tak je také dobré vědět, jak se můžeme sami doma uvolnit. A tady přicházejí na řadu domácí techniky pro relaxační masáže. Jejich použití je možné i během doby, kdy máme jen pár minut pro sebe. Nejlepší na tom je, že nemusíte být odborníkem, aby jste si je mohli užít.

Můj oblíbený typ domácí masáže je tzv. "self-masáž", kdy si masíruji vlastní tělo, zejména ruce a nohy. Je to velmi uvolňující a pomáhá mi uvolnit se před spaním. Pokud máte v těle těžké napětí, příliš mnoho stresu, nebo jste se prostě nudili a chtěli jste si udělat něco hezkého pro sebe, doporučuji vylézt na gauč, zapnout si nějakou relaxační hudbu a dát si pár minut masáže. Je to jednoduché a účinné.

Max, můj pes, ve mě má velmi vděčnýho maséra. Nejlepší je, když se masírujeme navzájem. Tento způsob péče o tělo je skvělou formou meditace a současně také skvělý způsob, jak posílit naše vztahy. Max má dokonce své oblíbené chvilky, kdy si užívá masáže, to když se probouzí ze spánku a předtím, než jdeme spát. A já musím říci, že mě neustále inspiroval k tomu, abych dělala totéž.

Už jste kdy slyšeli někoho říkat "nemůžu spát, musím se nejdříve namasírovat"? Ať už to člověk myslí jakkoliv vážně, je to skutečně dobrý nápad. Pokud to zkusíte, možná zjistíte, že jste se mimochodem naučili něco o sobě a svém těle. A navíc budete mít radost z lepšího spánku!