Reflexní masáž pro celkovou harmonizaci těla a duše, holistická léčebná metoda

Co to vlastně je reflexní masáž

Když se řekne reflexní masáž, ne každý hned ví, o co přesně jde, takže pojďme na to krůček po krůčku. Představte si, že vaše celé tělo je jako jedna velká mapa, a každý jeho kousek odpovídá nějakému orgánu nebo systému v těle. No není to skvělé? Reflexní masáž využívá právě tuto mapu, která je, dámy a pánové, dostupná na vašich nohou, rukou, uších a dokonce i na obličeji. Jde o specifickou techniku, která prostřednictvím tlaku na tyto reflexní body může ovlivnit funkcionalitu různých částí našeho těla. A nebojte se, není to žádná věda se zapeklitými vzorečky, spíše takové to staré dobré 'stiskni zde a uleví se tam'. A proč byste takovou věcičku nevyzkoušeli, že? No a právě ta propojenost vám může přinést nejen fyzické uvolnění, ale podle zastánců této metody i léčit různé trable, a to včetně těch, které trápí vaši dušičku.

Kdy všechno začalo a kde je vlastně ten původ

Historie reflexní masáže je tak stará, až k ní musíme vzhlížet s respektem jako k babičce, která má všechno pod palcem. Egypťané a Číňané už před tisíciletími šlapali po těch správných místečkách a vedli zdraví na správnou cestu. Při troše představivosti si dokážu živě představit, jak se starověký léčitel sklání nad nějakými chodidly a za potlesku davu vyvolává uzdravení. Což o to, ovace bych si užila i já, když se mi podaří uvolnit zaseklý zip na botách. A teď vážně, u nás v České republice je tato metoda známá poměrně nedlouho, ale uchytává se jak kreslený postavičky na lednici. Tak si to představte, že místo pilulky si prostě jen tak sednete, nožičky před vás, a necháte se hýčkat odborní ruce, které znají tajemnou mapu vašeho těla. Tak to je něco jako výlet s průvodcem, který má klíče od všech zákoutí.

Holistický přístup: Co to vlastně znamená

No a teď se dostáváme k tomu holistickému přístupu, což neznamená, že by vás masér masíroval celý den. Holistická terapie se dívá na člověka jako na komplexní bytost a snaží se ho léčit nejen na úrovni fyzické, ale i psychické a spirituální. Takže nejde jen o to, zda máte zablokovaný krk nebo bolesti zad, ale i o to, jak se cítíte nebo jaký máte vztah ke své sváči. Zjednodušeně řečeno, když mi to nejde v práci, může to být proto, že mě něco tíží na duši a moje tělo si to pamatuje a dává mi to najevo. A reflexní masáž? Ta vám může pomoct obojí vybalancovat. Tlak na správná místa je jako když stisknete tlačítko pro spuštění úklidového robota – všechno najednou začne frčet jak má a vy se můžete cítit líp jak se módní návrhář obklopen svými výtvory.

Kdy se reflexní masáž hodí a co mi to vlastně může přinést

Pokud jste jako já a občas se cítíte jak zombík po párty, na kterou jste vlastně ani nechtěli jít, reflexní masáž vás může postavit zpátky na nohy. A že jsou to podle odborníků nohy, kde se to všechno schovává! Stres, únavu, bolesti hlavy či špatné trávení – všechno to může ovlivnit právě ta nevinně vypadající nožka. A nepotřebujete k tomu žádný zvláštní důvod nebo diagnózu. Reflexní masáž je přínosná i když se cítíte úplně fajn a chcete si jen udělat dobře. Také je to skvělá prevence, aby se vám vůbec něco nepokazilo, jako když si operete zuby, abyste neměli kaz. No a pak jsou tu lidé, kteří mají opravdu závažné zdravotní problémy a reflexní masáž je součástí jejich terapie na cestě k uzdravení. Tady je to trochu jako s omamnými položkami v domácnosti - trochu a jen pod dohledem.

Jak probíhá typická reflexní masáž a jak se k ní připravit

Tak tady vás musím trochu zklamat, protože to není jako chystání na ples. Reflexní masáž je jednoduchá na přípravu. Hlavní je mít pohodlí a volnost, a to nejen v termínech schůzek. Na vadnou postel si lehnout nemusíte, většina terapeutů má svá speciální křesílka, kam si elegáně sednete a pak už jen relaxujete a vnímáte, co se na těch vašich nožkách děje. Hezké na tom je, že nemusíte ani svléknout svůj Channel obleček, protože se masáž zaměřuje hlavně na nohy, ruce a obličej. A samotná masáž? Jde o lehký až středně intenzivní tlak, nic jako když někdo na vás skočí z devítimetrové skříňě. A po této verzi nirvány se můžete cítit jako znovuzrození. Jako kdyby někdo mnul zlatou rybku a vy jste měli tři přání.

Pár závěrečných tipů a triků, jak začlenit reflexní masáž do svého života

A najednou se objevuje ta otázka – to jako pravidelně? Uznávám, že se to může zdát jako závazek, ale proč si nepřidat k abecedě zdraví další písmenko, a to 'R' jako reflexní masáž? Vozit se pravidelně na masáže může být zábava, pokud najdete toho správného terapeuta, a já vám slibuji, že to nebudu já – mám totiž ruce jako dvě levé nohy. Zkusit to můžete jednou za čas nebo i jednou týdně, podle toho, co vám vyhovuje a co vaše peněženka říká. Důležité také je, že reflexní masáž nemusí být vaše jediná obrana proti nepřízni osudu, ale může jít ruku v ruce s jinými formami péče o zdraví - protože, pravda, máme vždycky v záloze plán B. Tak co, nebude se vám život zdát po reflexní masáži trochu pestřejší? Jako když přidáte do černobílého filmu barvu, nebo když objevíte novou pochoutku, která se hodí k večernímu čaji. A věřte nebo ne, i tohle může být ta správná cesta ke zdraví.