Jak holistická masáž může podpořit vaše imunitní systém

O co jde u holistické masáže?

Moje jméno je Jitka a chci vás dnes zasvětit do světa holistických masáží. Ale nejdříve, co to vlastně to slovo "holistický" znamená? Svůj původ má v řeckém slově "holos", což znamená "celý". V kontextu masáže to znamená, že se nezaměřuje pouze na jednu část těla, ale na tělo jako celek, včetně fyzického, emocionálního a energetického stavu člověka. Asi před rokem jsem se prvně setkala s holistickou masáží. Byla jsem na ní skeptická, ale rozhodla jsem se jí vyzkoušet. Musím se přiznat, že to byla jedna z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem kdy učinila.

Ale zpět k našemu tématu. Holistické masáže se věnují tělu jako celku. Zaměřují se nejen na svaly a klouby, ale také na obnovu energetických drah, které pomáhají zvyšovat pohodlí a vitalitu. Tento typ masáže je velmi starý a má své kořeny v mnoha různých starobylých terapeutických technikách, které se během let vyvíjely a zdokonalovaly. Ale jak může taková masáž podpořit imunitní systém?

Odkud přišla holistická masáž a proč je tak účinná?

Holistická masáž má své kořeny v indické, čínské, asyřské, egyptské a jiných starých kulturách, kde byla považována za důležitou součást zdravotní péče. Masáž byla vždy považována za způsob, jak podpořit tělesné funkce a zlepšit zdraví. Pokud jde o moderní časy, rekvalifikační a rehabilitační terapeuti, fyzioterapeuti, športoví trenéři a mnozí další odborníci využívají tuto techniku pro své klienty. Ale jak to souvisí s imunitním systémem?

Zajímavé na tom je, že holistická masáž může skutečně podpořit imunitní systém tím, že pomáhá tělu lépe se vyrovnat se stresem a napětím. Když je naše tělo pod stresem, je naše imunita oslabená. Holistická masáž pomáhá uvolnit stres a napětí a tím podporuje zdraví a silu našeho imunitního systému. A jako matka dvou dětí, Veroniky a Heleny, a majitelka psa Maxe, věřte mi, že dokážu ocenit jakoukoli pomoc v boji se stresem.

Jaký má holistická masáž význam pro imunitní systém?

Takže, jak přesně holistická masáž podporuje naši imunitu? Jedním ze způsobů, jak toho dosáhne, je pomocí lymfatického systému. Lymfatický systém je svým způsobem druhým krevním oběhem. Jeho hlavním úkolem je transportovat lymfu, což je speciální tekutina bohatá na bílé krvinky, které jsou zodpovědné za obranyschopnost našeho těla. Právě tady přichází na řadu holistická masáž.

Techniky používané při holistické masáži pomáhají stimulovat cirkulaci lymfy a tím podporují práci lymfatického systému. To může pomoci tělu rychleji a efektivněji eliminovat toxické látky a cizí agenty, které by mohly poškodit naše zdraví. Tím se zvyšuje naše schopnost bojovat proti nemocem a infekcím. Ale to není jediný způsob, jak holistická masáž podporuje imunitní systém.

Náš organismus jako harmonický celek

Jak jsem již zmínila, holistická masáž se zabývá tělem jako celkem. To znamená, že když se cítíme napjatí nebo pod stresem, může to ovlivnit naše fyzické tělo i naše emoce. A naše emoce mohou mít vliv na naši fyzickou zdravotní kondici. Když se cítíme napjatí nebo pod stresem, naše tělo produkuje některé hormony, jako je kortizol, které mohou oslabit naši imunitu. Holistická masáž může nám pomoci uvolnit se a tím snížit hladinu těchto stresových hormonů a posílit naši imunitní odpověď. Také nám pomáhá uvědomit si, kde v těle máme stres uschovaný a jak s ním lépe zvládat. To může napomoci jak naší fyzické, tak psychické pohodě.

Pokud jde o můj příběh, když jsem byla poprvé vystavena stresu z práce, rodinného života a péče o domácnost, myslím, že bych to bez holistické masáže nezvládla. Nejen, že masáže pomáhaly uvolnit fyzické napětí, ale také mi pomáhaly zvládat stres a napětí, které bylo spojeno s mým každodenním životem. A věřte mi, cítím se díky tomu mnohem zdravější.

Praktické použití holistických masáží

Holistická masáž je skvělým doplňkem k jakémukoli životnímu stylu, bez ohledu na to, jak zdraví nebo aktivní jste. Je důležité si uvědomit, že podporovat svůj imunitní systém znamená podporovat své celkové zdraví a pohodu. A holistická masáž může být skvělým nástrojem k dosažení tohoto cíle.

Ale na konec ještě jeden tip pro všechny matky, jako jsem já. Když si na chvíli uvolníme čas jen pro sebe a dovolíme si relaxovat, můžeme být lepšími matkami, partnerkami a podporovatelkami pro ty, na kterých nám záleží. A zvyšování naší imunity je jen třešničkou na dortu. Takže ať už jste matka, žena, studentka nebo pracující profesionálka, dopřejte si trochu času pro sebe a vyzkoušejte holistickou masáž. Tělo vám za to poděkuje a vy budete moci lépe pečovat o ty, kteří vám jsou nejbližší.