
Když se narodí miminko, svět se obrátí vzhůru nohama – a ne vždy jen v dobrém slova smyslu. Spousta čerstvých maminek má dojem, že by měly být radostné nonstop, ale realita je trochu jiná. Hormony se bouří, emoce lítají nahoru a dolů a někdy je těžké říct, co vlastně cítíte.
Možná jste slyšeli, jak je masáž po porodu skvělá na bolavá záda nebo napjaté svaly, ale málokdo mluví o tom, jak moc může pomoct i psychice. Uvolní vám nejen tělo, ale i hlavu. Dotek vyplavuje hormon oxytocin, což není jen "hormon lásky", ale taky skvělý tlumič stresu. Není to žádné kouzlo, ale vědecky podložený fakt, na který přísahají i fyzioterapeuti a porodní asistentky.
Když se o masáži po porodu zmíním u nás doma, Lenka často říká, že i půlhodinka pod rukama šikovné masérky dokáže s její náladou udělat víc než celý den volna. A upřímně – když je maminka v pohodě, všichni doma to hned poznáme. Psychická pohoda není něco "navíc", ale základ toho, jak naši novou roli ustojíme.
- Proč to po porodu není jen o těle
- Jak masáž ovlivňuje psychiku
- Tipy, jak masáž začlenit do běžného dne
- Kdy navštívit odborníka a co si pohlídat
Proč to po porodu není jen o těle
Spousta lidí si myslí, že masáž po porodu řeší hlavně fyzické bolesti – bolavá záda, ramena, nohy, těžké ruce z nošení miminka. Jenže co hlava? Po porodu na vás dolehne spousta nových pocitů a nervů. Nejen kvůli péči o dítě, ale hlavně kvůli hormonům, které v těle doslova řádí. Výkyvy nálad, únava a pocit vyčerpání nejsou výjimkou, ale skoro pravidlem.
Když jsem se ptal u naší porodní asistentky, jestli to máme jen doma tak dramatické, jasně řekla: „Takhle to má skoro každá druhá máma.“ Výzkumy ukazují, že až 80 % maminek prožije během šestinedělí náladovost nebo poporodní blues. Přetlak informací, málo spánku, nové role, očekávání okolí – všechno se sčítá a dělá z obyčejného dne pořádnou výzvu.
Fyzické symptomy | Emoční projevy |
---|---|
bolesti zad | náladovost |
únava svalů | úzkost |
napětí v šíji | pocit viny nebo neschopnosti |
Nenechte se zmást tím, že „ostatní to zvládají“. Mluvit o psychice po porodu není slabost, je to potřeba. Nezřídka přijde pocit samoty nebo dokonce strach vyhledat pomoc. Tady vidím obrovský přínos masáže – není to „jen knedlík na bolavý krk“, ale možnost jak na chvíli vypnout a pomoct si znovu nastartovat psychickou pohodu.
Všechno začíná tím přiznat si, že i vaše hlava potřebuje péči. Nemusíte čekat, až bude nejhůř. I malá změna, třeba půlhodina klidu s masáží, dokáže nastartovat lepší náladu na další dny.
Jak masáž ovlivňuje psychiku
Možná vás překvapí, jak velký vliv může mít masáž po porodu na naši psychiku. Při samotném procesu se tělo uvolní, srdce zpomalí a dech je hlubší. To, co se odehrává uvnitř, ale není žádná magie – dotek stimuluje produkci oxytocinu, což jednoduše znamená klidnější mysl a menší stres. Tenhle hormon je pro ženy po porodu zásadní. Pomáhá nejen se sblížením s miminkem, ale také s lepším spánkem a zmírněním úzkostí.
Masáží se snižuje hladina kortizolu, což je hlavní stresový hormon v těle. Čím méně kortizolu, tím menší napětí, podrážděnost nebo pocit přetížení. Prakticky jde o to, že masáž může rozbít začarovaný kruh únavy, špatné nálady a vnitřního napětí. Navíc díky pravidelné masáži ubývá bolesti zad a šíje, což se taky pozitivně odrazí na psychice – kdo by měl dobrou náladu, když mu bolí záda?
Potvrdily to i studie, které sledovaly ženy v šestinedělí. Ty, které chodily na masáže alespoň jednou týdně, měly méně příznaků poporodní deprese a byly celkově klidnější. Masáž jim také pomohla k lepšímu vnímání svého těla, které se po porodu často cítí "cizí". Člověk prostě znovu získá kontakt sám se sebou, což je pro duševní pohodu hodně důležité.
- Pomáhá vyrovnávat výkyvy nálad
- Snižuje únavu a rozbouřené emoce
- Podporuje dobrou kvalitu spánku
- Zlepšuje pocit bezpečí a uvolnění při kontaktu s vlastním tělem
Nikdo netvrdí, že masáž vyřeší všechny starosti čerstvé maminky. Ale je to dostupný způsob, jak dát hlavě i tělu šanci vypnout a alespoň chvíli si pořádně oddechnout. Je až s podivem, jak někdy po pár minutách pod rukama masérky přijde pocit klidu, o kterém jste předtím jen slyšeli.

Tipy, jak masáž začlenit do běžného dne
Vypadá to jako sci-fi najít si na masáž čas, když máte doma novorozence. Ale i pár minut denně může udělat rozdíl, pokud víte, jak na to. Než si řeknete, že to nezvládnete, mrkněte na pár konkrétních tipů, které fungují v běžném životě obyčejných rodin.
- Masáž po porodu nemusí znamenat hodinovou návštěvu masérky. Začněte menšími krůčky – stačí i 5 až 10 minut na záda, krk nebo šíji, klidně i večer u televize, když miminko konečně usne.
- Zapojte partnera. I když nemá zkušenosti, videí na Youtube je spousta. Udělejte si z toho společný rituál, třeba dvakrát týdně, a navíc posílíte vztah. Ruce nepotřebují perfektní techniku, hlavní je laskavý dotek.
- Pokud je rozpočet napjatý, šikovné jsou i různé masážní pomůcky, třeba pěnové válečky nebo masážní míčky. Stačí si doma najít klidný kout.
- Když jdete na procházku s kočárkem, zkuste využít i chvilku venku na rychlou automasáž – promnout si krk, ramena nebo předloktí.
Jedna britská studie ukázala, že i krátká masáž během dne může snížit pocity úzkosti až o 30 % a zlepšit náladu. Ať už to zvládáte doma sami, s partnerem nebo si jednou za měsíc dopřejete profi masáž, důležité je najít formu, která vám sedne.
Doba trvání masáže | Doporučená frekvence | Výhody |
---|---|---|
5–10 minut | denně nebo obden | Rychlé uvolnění, psychická vzpruha |
30–45 minut | 1× týdně | Prohloubení relaxace, lepší spánek |
60+ minut (profesionální masáž) | 1× měsíčně | Komplexní regenerace, péče o celé tělo i psychiku |
Nebojte se experimentovat a hledat chvíle, kdy můžete masáž zařadit mezi vystřídaní plínek a kojení. I malá změna v denní rutině dokáže udělat velký rozdíl v tom, jak se cítíte.
Kdy navštívit odborníka a co si pohlídat
Někdy nestačí jenom domácí rady a masáž v obyváku. Když se po porodu necítíte psychicky ani fyzicky v pohodě, nebojte se obrátit na odborníka. Psychická pohoda totiž není žádná samozřejmost. Určitě je čas vyhledat pomoc, pokud se jeden nebo více z těchto signálů objeví:
- Stavy hlubokého smutku, které trvají déle než dva týdny
- Úzkost nebo strach, které už ovlivňují běžný den
- Problémy se spánkem, které nesouvisí jen s kojením nebo péčí o miminko
- Ztráta zájmu o věci, které vás předtím těšily
- Myslenky na ublížení sobě nebo dítěti
Nezapomeňte, masáž po porodu má své limity. Masérka vám může pomoct uvolnit svaly a trochu pročistit hlavu, ale s hlubšími emočními trápeními vám víc pomůže psycholog nebo psychiatr. Někdy taky gynekolog nebo porodní asistentka pozná, že vám není dobře, a může vás nasměrovat dál.
Před samotnou masáží si dejte pozor na pár věcí. Jestli jste po císařském řezu, masáž břicha se doporučuje až po kompletním zahojení jizvy. Stejně tak jestli máte problémy s krevní srážlivostí nebo záněty, vždycky to konzultujte s lékařem. Když si nejste jistí, raději se ptejte – dobrý masér nebo fyzioterapeut by měl znát rozdíl mezi běžnou únavou a něčím vážnějším.
Podle České gynekologicko-porodnické společnosti zhruba 15 % žen zažije po porodu vážnější poporodní depresi. A nejste v tom sami, tohle číslo je podobné i v okolních zemích. Takže žádné výčitky – někdy je nejlepší cesta za pohodou promluvit si s někým profesionálním.
Napsat komentář