Lymfatická masáž pro zdravou pleť: jak na to

Co je to lymfatická masáž a proč je důležitá pro naši pleť?

Během života naše pleť dostává pořádně zabrat. Slunce, větrné počasí, znečištění, stres a nezdravá strava - to vše negativně ovlivňuje stav naší pleti. Mezi moderní metody péče o pleť, které nám mohou pomoci vyrovnat se s těmito negativními vlivy, patří lymfatická masáž. Tento typ masáže je zaměřen na stimulaci lymfatického systému, který má klíčovou roli v odstraňování toxinů z našeho těla. Mnoho lidí si myslí, že lymfa je "jen" nějaká tekutina v těle. Ale je to mnohem více - systém lymfy je tělo důležité "dálnice", která pomáhá odstraňovat odpadní látky a toxiny, které se mohou usazovat v naší pleti a způsobovat problémy jako jsou akné, suchá pleť nebo vrásky.

Naštěstí, díky technikám jako je lymfatická masáž, můžeme tento systém podpořit a pomoci mu pracovat efektivněji. Jak už název napovídá, lymfatická masáž se zaměřuje na stimulaci lymfy - tím, že jemně masírujeme pokožku a podkožní tkáň, můžeme pomoci "rozblokovat" lymfatické cesty a usnadnit odstranění toxinů z těla. Pravidelná lymfatická masáž může mít řadu výhod pro naši pleť - může například pomoci zlepšit její pružnost a jas, zmírnit otoky a dokonce předcházet vzniku akné a jiných kožních problémů.

Jak se provádí lymfatická masáž?

Lymfatická masáž je relativně jednoduchá a můžete ji provádět i sami doma. Základem je jemné a pravidelné pohyby po obličeji od středu ven, přičemž se zaměřujeme zejména na oblasti, kde se nacházejí lymfatické uzliny - například na krku, pod čelistí nebo za ušima. Je důležité, aby pohyby byly vždy jemné a nikdy nevyvíjely přílišný tlak na pokožku. Představte si to tak, že vaše prsty jsou jako malé "broučky", které se krčí po povrchu vaší pleti a pomalu a jemně ji masírují.

Když jsem se poprvé dozvěděla o lymfatické masáži, byla jsem trochu skeptická. Ale už po prvním pokusu jsem si všimla, že moje pleť vypadá svěžejší a má více jasu. Také jsem si všimla, že otoky pod očima, které mi občas způsobují nesnáze, byly po masáži méně viditelné. Můj manžel Jaroslav mi dokonce řekl, že vypadám mladší! Takže vám můžu s čistým svědomím říct, že lymfatická masáž pro mě byla opravdovým objevem.

Jaké produkty používat při lymfatické masáži?

Abyste při lymfatické masáži dosáhli co nejlepších výsledků, je dobré používat kvalitní kosmetické produkty. Můžete například použít masážní olej anebo, co ja velmi ráda používám, takzvaný gua sha kámen. Ten může být vyroben například z růženínu, který je pro svoje uklidňující a láskyplné energie oblíbený v kosmetickém průmyslu. Použití takového kamene vám také pomůže v masážích být přesnější a dokáže lépe působit na určité body na vaší tváři.

Gua sha kámen mi doporučila jedna kamarádka a musím říct, že jsem jí za ten tip opravdu vděčná. Používání tohoto kamene při masáži je pro mě naprostá poezie. Navíc, musím zmínit, že při použití tohoto kamene cítím, jak se moje pleť probouzí k životu a jak začíná zářit. Jsem tak nadšená, že jsem dokonce gua sha kamenem začala masírovat i naší kočku Minku. I když si nejsem jistá, zda to pro ni má stejný efekt jako pro mě, vypadá, že jí masáž také velmi baví.

Kdy provádět lymfatickou masáž?

Nejlepší doba pro lymfatickou masáž je večer, když jste již odstranili makeup a očistili pokožku. Je to ideální okamžik, protože kůže je připravena na přijetí všech výhod, které lymfatická masáž nabízí. Ale pozor, před lymfatickou masáží je důležité se trošku připravit.

Nejprve je potřeba si očistit obličej a odstranit makeup. To nejlépe zvládne micelární voda nebo olejový čistič. A potom je potřeba pokožku trochu navlhnit. K tomu se hodí třeba termální voda nebo nějaký hydratační toner - ten vaši pokožku nádherně osvěží a dodá jí potřebnou vlhkost. To je důležité, protože jakýkoliv masážní produkt, který budete používat (například masážní olej), se na navlhčené pokožce mnohem lépe roztáhne a tudíž podpoří samotnou masáž.

Osobně vždy po odstranění makeupu použiji toner s kyselinou hyaluronovou. Kyselina hyaluronová je skvělá pro pokožku, protože dokáže přitáhnout a udržet velké množství vody a tím pádem pleť hydratuje. Po tom aplikují na pokožku malé množství masážního oleje a nechám ho chvíli vsáknout. Potom si sednu na pohovku, zapnu si oblíbený podcast a začnu s lymfatickou masáží. Tento rituál mi pomáhá relaxovat po náročném dni a navíc se o svou pleť postarám šetrným a efektivním způsobem.

A tak, dámy a pánové, přeji vám hodně úspěchů s vaší lymfatickou masáží a především hodně zábavy. Protože, jak už jsem vzpomínala, když mě zlobila kočka Minka za to, že jsem ji masírovala gua sha kamenem, musela jsem se tak smát, že jsem málem popadla dech. Takže nejen, že je lymfatická masáž prospěšná pro naší pleť, ale také může být opravdu zábavná!